Kardamon – aromatyczny i zdrowy

Wiele przypraw używanych na co dzień w kuchni ma nie tylko ciekawy, przyjemny aromat, ale także właściwości korzystne dla zdrowia.

zmielony kardamonDo tego rodzaju przypraw należy również kardamon. Jest to roślina, która pochodzi z Indii. Jej ciekawe właściwości smakowe i zdrowotne były znane również w starożytności. Stosowano ją między innymi w celu leczenia problemów z układem trawiennym. Popularne było również żucie  ziaren kardamonu, co miało zapobiegać nieświeżemu oddechowi.

Na popularność tej przyprawy wpłynęły nie tylko prozdrowotne właściwości kardamonu. Ta roślina wyróżnia się również wyjątkowo przyjemnym, delikatnym aromatem. Komponuje się bardzo dobrze z wieloma różnymi daniami od słodkich deserów po potrawy mięsne. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchni Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Tę przyprawę można z powodzeniem stosować także w tradycyjnych daniach kuchni polskiej. Doskonale wzbogaci smak klasycznego bigosu, można ją również dodawać do marynowanych śledzi, które dzięki temu staną się dużo bardziej aromatyczne, a także do świątecznego piernika. Niestety ta przyprawa na pewno nie należy do najtańszych, dlatego najczęściej gości na stołach jedynie od święta i przy wyjątkowych okazjach.