Jakie kosmetyki ekologiczne warto kupować?

kosmetyki ekologiczneObecnie coraz więcej osób wybiera kosmetyki, które działają delikatnie i mają naturalne składniki. Decydując się na produkty ekologiczne warto jednak wiedzieć, że nie zawsze producenci oznaczają kosmetyki właściwie. Jak rozpoznać kosmetyk ekologiczny?

Ekologiczne oznaczenia

Najłatwiej jest wybierać kosmetyki ze względu na posiadane certyfikaty. Oznaczenia takie jak eco czy bio pozwalają na szybkie określenie, które z produktów są ekologiczne. Należy jednak zwracać uwagę na wzór i informację na opakowaniu – niekiedy producenci używają słowa „bio” jako oznaczenia produktu naturalnego, który jednak nie musi być ekologiczny. Jeśli firma wykupiła certyfikat, to często podaje tę informację na opakowaniu. Wraz z oznaczeniem powinien być podany rok, na jaki zostało ono wydane. Certyfikaty są gwarancją ekologiczności produktu – komisja bada sam skład oraz cały proces produkcji, zaczynając od uprawy roślin.

Rodzaje kosmetyków ekologicznych

Kosmetyki ekologiczne mogą mieć różne formy. Spotkać je można wśród produktów do makijażu i pielęgnacji. W przypadku produktów do makijażu najlepiej jest wybierać kosmetyki w formie sypkiej. W przypadku produktów pielęgnacyjnych, a zwłaszcza kremów, warto zwrócić uwagę, czy mają specjalną szpatułkę do ich nakładania. Jej obecności oznacza, że kosmetyk nie zawiera konserwantów.