liście zielonej herbaty

Parzenie zielonej herbaty

Herbata zielona ma wiele korzystnych dla naszego organizmu właściwości. Nie wszyscy jednak wiedzą jak należy parzyć ten rodzaj herbat. Zieloną herbatę należy parzyć z wysuszonych liści, aby wydobyć jej cudowny smak i aromat. Umiejętność parzenia oraz spożywania naparu jest niezwykle ważna, bo od tego zależą właściwości naszej herbaty. Zieloną herbatę możemy parzyć dwukrotnie.

Herbata z pierwszego parzenia posiada delikatny aromat, który pobudzi nasz organizm do działania. Natomiast napar z drugiego parzenia posiada intensywniejszy aromat, który uspokoi nasz organizm. Warto pić zieloną herbatę, aby się odprężyć po stresującym dniu pracy.

Parzenie zielonej herbaty

Zielone herbaty występują w różnych gatunkach, dlatego warto zapytać sprzedawcy o temperaturę parzenia herbaty. Jest to ważne, ponieważ w zbyt wysokiej temperaturze nasza herbata straci swoje właściwości. Zieloną herbatę należy parzyć pomiędzy 60 a 90 stopniami Celsjusza.

Czas parzenia naparu jest zróżnicowany w zależności od stopnia rozdrobnienia suszu, twardości wody i oczywiście gatunku herbaty. Liście bardzo rozdrobnione powinno się parzyć krótko ok. 3 minut. Natomiast większe liście dobrze jest parzyć dłużej, aby wydobyć z nich odpowiedni aromat. Należy pamiętać, aby zielonej herbaty nie zalewać wrzątkiem, ale trochę odczekać.

Zielona herbata zawiera duże ilości kofeiny nawet do 40 mg, co w nadmiarze może doprowadzić do nadpobudliwości czy bólu głowy.