Top 5 sposobów na niedrożny nos

Zatkany nos to bardzo niemiła dolegliwość, której każdy z nas chce się jak najszybciej pozbyć. Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu, który przyniósłby nam ulgę, dlatego trzeba próbować różnych rozwiązań. Jeżeli problem nie jest duży, warto leczyć się domowymi sposobami, można też sięgać do preparaty apteczne, których jest całkiem sporo.

  1. Inhalacje to dobry sposób na przeziębienie, szczególnie jeżeli cierpimy na niedrożność nosa. Najlepiej do naparu z rumianku dodać kilka kropel olejku aromatycznego z eukaliptusa albo sosny, dzięki temu powinniśmy poczuć ulgę. Dostępne są również specjalne kremy eteryczne, którymi można nacierać się w okolicy klatki piersiowej i szyi.
  2. Woda morska – warto zaopatrzyć się w spray z wodą morską, która dobrze przepłukuje drogi oddechowe i zatoki. Woda morska przynosi ulgę, gdyż pomaga usuwać gromadzące się bakterie oraz zalegający śluz. Bez problemu dostaniemy ją w aptece – na przykład dobrze sprawdzi się Quixx, roztwór hipertoniczny wody morskiej.
  3. Nawadnianie – nie bez przyczyny lekarze zalecają w czasie choroby picie dużej ilości wody. Dzięki temu nasze błony śluzowe są odpowiednio nawilżone i zalegający śluz się rozrzedza, to z kolei zmniejsza podrażnienie.
  4. Gorące kompresy – na stan zapalny dróg nosowych dobry będzie ciepły kompres, który należy przyłożyć do czoła, dzięki temu poczujemy ulgę.
  5. Ciepła kąpiel – para wodna, która dostanej się do naszych dróg oddechowych działa kojąco, rozrzedza wydzieliny i przyśpiesza leczenie.