Terapeutyczne działanie kociego pazura

Koci pazur lub inaczej vilcacora to roślina, której przypisuje się niezwykle właściwości lecznicze, które jednak nie zostały potwierdzone w stosownych badaniach. Niemniej jednak roślina ta w niektórych przypadkach wykazuje pozytywne działanie na zdrowie człowieka.

Jeśli chodzi o terapeutyczne działanie tej rośliny to decydują o nim cztery alkaloidy oksyndolowe a przede wszystkim izopteropodyna, która to zwiększa proces wychwytywania, pochłaniania oraz trawienia przez makrofagi i leukocyty szkodliwych drobnoustrojów, które wnikają do organizmu. Dzięki temu zwiększona jest odporność organizmu, który zostaje zabezpieczony przed wszelkimi infekcjami.

vilcacora do zaparzaniaSitosterol znajdujący się w kocim pazurze zmniejsza poziom cholesterolu we krwi natomiast glikozydy kwasu chinowinowego wykazują działanie przeciwwirusowe oraz hipoglikemiczne. Katechina wspomaga regenerację komórek wątroby, natomiast jej pochodne uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, a także usprawniają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.

Należy mieć jednak świadomość tego, iż vilcacora nie jest lekiem a jedynie suplementem diety. Naukowcy cały czas sprawdzają właściwości lecznicze tej rośliny, jednak na razie nie udowodniono niczego konkretnego.