Jak rozpocząć przygodę z żeglarstwem?

3089391_8668b26fKażdego roku powiększa się grono ludzi zafascynowanych żeglarstwem. Stąd coraz popularniejsze staje się wynajmowanie jachtów, czy korzystanie z odpowiednich kursów. W jaki sposób można rozpocząć przygodę z żeglarstwem będąc całkowitym żółtodziobem?

Uprawnienia
Aby samodzielnie sterować jachtem wymagane są odpowiednie uprawnienia, które zaświadczają o umiejętnościach prowadzenia jachtu. Mając ukończone 14 lat można próbować zdobyć uprawnienia pierwszego stopnia, czyli patent żeglarza jachtowego. Aby go zdobyć należy zdać egzamin składający się z części teoretycznej oraz praktycznej. Istnieje wiele kursów, na których można zdobyć wiedzę oraz umiejętności pozwalające na sterowanie jachtem.

Kupić czy wynająć?
Jacht nie jest tanim wydatkiem. Dlatego też na pierwszą przygodę poleca się czarter jachtów. To pozwoli sprawdzić, czy ta forma relaksu, a zarazem sportu odpowiada danej osobie. Czarterowanie jachtu jest optymalnym wyborem, który może poprzedzić kupno, aczkolwiek wiele osób decyduje się na coroczne korzystanie z czarteru jachtów, ze względu na to, iż pojawiają się także koszty utrzymania, konserwacji oraz przechowywania jachtu. Dla ludzi, którzy będą wyruszać na wyprawy jachtem jedynie raz, czy dwa w roku jest to o wiele bardziej opłacalny wybór.