Odkrywamy głóg dwuszyjkowy

glog-dwuszyjkowy-2Głóg dwuszyjkowy to roślina występująca na dość znacznym terenie naszego globu. Bez większego problemu odnajdziemy go na terenie kontynentu europejskiego, w Azji oraz na terytorium Afryki Północnej. Roślina ta występuje zazwyczaj na terenach leśnych, chociaż bez większego problemu będziemy mogli ją spotkać również w zabudowie wielkomiejskiej na terenie parku lub innych form zieleni. Jest on hodowany głównie dla celów ozdobnych jak też typowo leczniczych.

Surowcem leczniczym głogu dwuszyjkowego jest jego kwiatostan, który jest pozyskiwany z początkiem kwietnia. Podczas zrywania należy pamiętać żeby nie ugniatać kwiatów gdyż przez to bardzo szybko ściemnieją i stracą swoje właściwości lecznicze.

Dużym powodzeniem i dość powszechnym stosowaniem cieszy się wyciąg z głogu dwuszyjkowego. Wyciąg w doskonały sposób działa na mięśnie gładkie znosząc skutecznie ich stany rozkurczowe. Wykorzystywany jest w leczeniu rozkurczowym jelit, naczyń krwionośnych oraz dróg moczowych. Preparaty z głogu znajdują powszechne zastosowanie przy leczeniu choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego.

Dość powszechnie stosuje się go także w leczeniu arytmii serca występującej w związku ze stanami dużego napięcia nerwowego. Posiadając właściwości uspokajające jest on również jednym ze skuteczniej działających środków naturalnych w leczeniu nerwobóli różnego pochodzenia. Dzięki swoim właściwościom wzbudza ona coraz większe zainteresowanie wielu osób.