Nowy zdrowy trend – mleka roślinne

mleko migdałoweCoraz więcej osób zauważa, że spożywanie mleka krowiego niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu. Stąd też rosnąca popularność mlek roślinnych, których coraz więcej pojawia się na sklepowych półkach. Możemy kupić mleko migdałowe, kokosowe, sojowe, ryżowe, orzechowe… Do wyboru do koloru!

Napoje roślinne, jakie są dostępne w sklepach, różnią się nie tylko smakiem, ale również właściwościami. Co ciekawe, każdy z nich można samodzielnie przygotować w domu z łatwo dostępnych składników. Wówczas możemy uniknąć zbędnego dodatku cukru, syropu glukozowego czy innych substancji, których nie chcielibyśmy spożywać.

Największą popularnością, jeżeli chodzi o napoje roślinne, cieszy się mleko migdałowe ze ŚwiataMiodów. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż migdały to jedne z najzdrowszych orzechów zawierających wiele cennych minerałów. Picie mleka migdałowego jest polecane osobom, które cierpią na choroby układu krążenia bądź na schorzenia układu pokarmowego. Dodatkowo ma ono bardzo mało kalorii, dlatego często decydują się na nie osoby będące na diecie.

Niestety dla wielu osób przeszkodą jest wysoka cena napojów roślinnych w stosunku do tradycyjnego mleka. Warto wówczas zapoznać się z przepisami na domowe mleka roślinne. Na przykład do przygotowania mleka migdałowego wystarczy jedna szklanka migdałów i cztery szklanki wody. Migdały należy namoczyć przez noc w wodzie a następnie zmiksować i całość przecedzić przez gazę.