Na co zwracać uwagę przy czarterze jachtu

czarter jachtówCzartery jachtów cieszą się coraz większą popularnością – to sposób na ciekawe, oryginalne i niezapomniane wakacje. Rejs jachtem w gronie rodziny bądź przyjaciół może przynieść niesamowite przeżycia i wspomnienia na wiele lat. Jednak aby była to wycieczka udana, należy odpowiednio się do niej przygotować. Kwestią podstawową jest czarter jachtu, a jego właściwy wybór to pierwszy krok w realizacji wymarzonej przygody.

Oferty firm czarterujących jachty są bardzo duże, dzięki czemu niemal każdy może wybrać jacht odpowiadający jego oczekiwaniom pod względem komfortu, standardów, wyposażenia i ceny. Wybór czarterowanego jachtu powinien zależeć od:

  • kwoty przeznaczonej na czarter (należy pamiętać o tym, iż najniższa kwota nie zawsze gwarantuje wysoką jakość),
  • liczby osób (im bardziej liczna obsada, tym jacht powinien być większy),
  • preferencji żeglugowych (ważne jest to, aby wszyscy uczestnicy rejsu mieli podobne wymagania i oczekiwania względem charakteru wycieczki i warunków, w jakich się ona odbywa),
  • doświadczenia załogi (im mniej doświadczona załoga, tym bezpieczniejsze i prostsze w prowadzeniu powinny być jachty),
  • pory roku (w okresie późnej jesieni bądź wczesnej wiosny warto zastanowić się nad wyczarterowaniem jachtu posiadającego ogrzewanie).

Równie istotną kwestią jest zróżnicowanie uczestników pod względem płci i wieku. Im bardziej zróżnicowana jest grupa, tym więcej dodatkowego wyposażenia powinno znajdować się na wypożyczonej łódce (na przykład relingi z siatką w przypadku obecności dzieci).

Czartery jachtów są zróżnicowane cenowo – koszt zależy od pory roku, standardu jachtu i okresu, w którym się go rezerwuje. Nie warto czekać do ostatniej chwili, gdyż najlepsze oferty są rezerwowane często z półrocznym wyprzedzeniem.