szałwia

Jak jeść nasiona chia?

Szałwia hiszpańska, to roślina, którą mało kto kojarzy. Dużo bardziej znana jest jej druga nazwa, czyli nasiona chia. Stały się one symbolem osób, które dbają o dietę. Są ogólnie dostępne niemalże w każdym sklepie w Polsce. I choć z powodzeniem można zastąpić je naszym rodzimym i dużo tańszym siemieniem lnianym, mają one rzeszę zwolenników. Jak zatem należy je spożywać?

Pudding

Nasiona chia to świetny składnik puddingu z mlekiem kokosowym. Jest niezwykle łatwy do wykonania, gdyż wystarczy zalać nasiona mlekiem i wstawić na noc do lodówki. Napęcznieją one w charakterystyczny sposób i nabiorą kokosowego smaku. Do puddingu można dodać owoce sezonowe, takie jak borówki, czy truskawki.

Składnik koktajli

Chia świetnie nadają się jako składnik koktajli warzywnych i owocowych. Wystarczy dosypać je do koktajlu i zmiksować. Dzięki temu napój będzie bardziej sycący i pozostawi nas bez głodu na dłużej.

Zagęszczacz do zup

Szałwia hiszpańska świetnie sprawdzi się jako zdrowy zagęszczacz do zup i sosów. Przy tym będzie dużo delikatniejsza niż mąka. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, czy użyjemy jej w postaci mąki, czy ziarenek. nie możemy spożywać jej więcej, niż napisano na opakowaniu, gdyż może to zagrozić naszemu zdrowiu.