Chorwacja – raj dla żeglarzy


Jednym z najpopularniejszych akwenów, jeżeli chodzi o czarter jachtów jest z pewnością Chorwacja. Ten piękny kraj poza wspaniałą pogodą i doskonałym jedzeniem, oferuje także idealne warunki do żeglowania. Nic zatem dziwnego, że czarter Chorwacja jest szczególnie popularny wśród polskich żeglarzy. Oferta czarterów jest bogata zarówno, jeżeli weźmie się pod uwagę liczbę jachtów, jak i portów, z których można takowy wynająć.

Dodatkowo niezwykle kuszące są stosunkowo niskie ceny, które są znacznie mniejsze niż te w krajach śródziemnomorskich. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że do Chorwacji można się dostać w łatwy i całkiem szybki sposób. Właśnie dlatego czarter Chorwacja jest jedną z najchętniej wybieranych opcji, zwłaszcza na pierwszą przygodę z żeglarstwem.

Warto jednak pamiętać o tym, że warunki czarteru  w Chorwacji odbiegają nieco od warunków w innych europejskich krajach. Przede wszystkim żeglarz, który chce tutaj samodzielnie prowadzić jacht – bez wynajmowania skippera – potrzebuje posiadać przynajmniej patent sternika jachtowego a także licencję radiooperatora. Taką licencję może mieć również inny członek załogi.

Do żeglowania w Chorwacji potrzebne są także inne dokumenty, o których trzeba pamiętać. Wśród nich lista załogi z danymi osobowymi i numerami paszportów czy – w przypadku jachtów polskich bądź innej niż chorwacka bandery – winieta, która upoważnia do pływania w danym sezonie.