ziele Damiana

Ziele Damiana – klucz do zdrowia od Majów i Azteków

Naturalne sposoby radzenia sobie z różnego rodzaju dolegliwościami są doceniane przez coraz większe grono osób. Kiedyś nie były dostępne syntetyczne suplementy, ale skuteczność ziołolecznictwa znana jest od wieków. Jedną z ciekawszych roślin, wykorzystywanych w medycynie ludowej, głównie w Meksyku, wydaje się ziele Damiana.

Ten krzew z rodziny męczennicowatych rośnie w Ameryce Środkowej i Południowej, a do Europy jego prozdrowotna sława dotarła po raz pierwszy dzięki misjonarzowi hiszpańskiemu Juanowi Marii de Salvatierra, a stało się to na przełomie XVII i XVIII wieku. Suszone liście Damiana stosowali z powodzeniem Aztekowie oraz Majowie, a współcześnie ich zalety doceniają osoby mające problemy z libido, osłabionym i zanieczyszczonym toksynami organizmem, a także problemami z układem pokarmowym, oddechowym i moczowym.

Substancje czynne ziela

Liście Damiana zawiera sporo olejków eterycznych, ale także flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne oraz saponinę. Wykazuje silne działanie moczopędne i jednocześnie dezynfekujące, więc sprawdza się w infekcjach dróg moczowych. Olejki eteryczne pomagają w leczeniu górnych dróg oddechowych, szczególnie przewlekłym kaszlu, a także pomocniczo w astmie. Ponadto wpływają kojąco w stanach przemęczenia, a nawet dużego wyczerpania. Ze względu na swoje działanie żółciopędne, liście Damiana wyraźnie poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego. Od jakiegoś czasu wykorzystuje się napary z ziela w terapii cukrzycowej, ponieważ zaobserwowano wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi. Jednak najbardziej cenione są właściwości rośliny przy radzeniu sobie z objawami Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS) i menopauzy u kobiet, a także jako naturalna terapia bezpłodności oraz impotencji. Jak widać, spektrum działania ziela Damiana jest całkiem szerokie.