Dlaczego trzeba dbać o zęby mleczne i stałe?

zeby-mleczne

Pomimo rosnącej świadomości społecznej na temat tego, jak istotne jest dbanie o dobry stan jamy ustnej, wciąż wiele osób uważa, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, skoro i tak wypadną. Nie jest to prawdą – o zęby mleczne trzeba dbać równie starannie, jak o zęby stałe.

Zdrowie zębów mlecznych a zdrowie zębów stałych

Choć zęby mleczne w istocie wypadają, ich stan ma znaczny wpływ na to, czy wyrastające zęby stałe będą zdrowe. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych – spowodowana ich złym stanem – może prowadzić do wad zgryzu i konieczności późniejszego noszenia aparatu ortodontycznego.

Warto także wziąć pod uwagę fakt, iż zęby mleczne nie wypadają wszystkie naraz. Przez dłuższy okres czasu w jamie ustnej dziecka znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe zęby. Nietrudno domyślić się, jakie konsekwencje może nieść za sobą sąsiedztwo zepsutych, zaatakowanych próchnicą mleczaków obok zębów stałych – próchnica zaatakuje stałe zęby, które pozostają w jamie ustnej człowieka przez resztę jego życia.

Wpływ próchnicy na zdrowie

Nieleczona próchnica ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. Bakterie, znajdujące się w zębach, rozprzestrzeniają się po całym ciele, powodując w nim groźne stany zapalne i prowadząc do chorób. Bakterie pochodzące z zębów mogą uszkadzać serce, płuca lub nerki, wpływają także na osłabienie układu immunologicznego, co prowadzi do częstszych chorób.