Buraczek mielony – dla zdrowia i dla smaku

Jak przez cały rok korzystać z dobrodziejstw natury i sięgać po świeże, nieprzetworzone buraki? Doskonałą alternatywą dla warzywa korzeniowego będzie buraczek mielony. Ta aromatyczna przyprawa powstaje bez dodatku konserwantów czy polepszaczy smaków, jest w pełni naturalna i zachowuje wszystkie właściwości zdrowotne buraka. Dodatkowo daje ogromne możliwości kulinarne, ponieważ ma szerokie zastosowanie w kuchni.

Jakie są właściwości zdrowotne buraków?

Buraki to jedne z najbardziej niedocenianych warzyw. Okazuje się, że to niepozorne warzywo korzenne jest doskonałym źródłem wielu cennych dla ludzkiego organizmu substancji. Buraczek zawiera przede wszystkim ogromną dawkę witaminy C, która jest kluczowa dla systemu odpornościowego. Oprócz tego w burakach znajduje się dużo żelaza, które pełni rolę krwiotwórczą – regularne sięganie po buraczek mielony pomoże zapobiegać anemii. W burakach znajdują się też magnez, wapń, sód i potas. W efekcie buraczek czerwony reguluje pracę wszystkich układów, ma korzystny wpływ na narządy wewnętrzne, poprawia wygląd skóry i włosów, łagodzi przebieg menopauzy i usuwa z ciała toksyny.

Buraczek mielony – wszechstronne zastosowanie w kuchni

Oprócz wartości prozdrowotnych buraczek mielony ma także walory smakowe. Można na różne sposoby stosować go w kuchni. Świetnie nadaje się na naturalny czerwony barwnik, na przykład do ciast, kremów, tortów czy lukrów. Jest doskonałą przyprawą do barszczu i innych zup, do sosów i domowych majonezów. Dodany do potraw świetnie uzupełni niedobory witamin i pozwoli cieszyć się smakiem naturalnego buraka także poza sezonem.