Sumak mielony – przyprawa warta uwagi

Sumak mielony jest przyprawą, którą stosunkowo rzadko można spotkać w kuchni polskiej. Można rzec, że w naszym kraju jest praktycznie nieznany. Jednak kuchnia arabska i turecka praktycznie bez niego nie istnieją. Mieszkańcy wschodu doceniają jego wyjątkowy smak, bogaty aromat oraz fantastyczny kolor i dodają do wielu potraw.

Czym jest sumak mielony?

Sumak pochodzi z jagód dziko rosnących krzewów, które spotkać można na terenach śródziemnomorskich oraz na Bliskim Wschodzie. Występuje on pod postacią suszonych i zmielonych owoców, czasem też liści. Z owoców sumaka przygotowuje się także sok, który można używać w następstwie octu albo soku z cytryny.

Tym, co wyróżnia sumaka od Planteon.pl wśród innych przypraw jest jego kwaskowy, owocowy i nieco cierpki smak. Doskonale komponuje on się z mięsem, rybami, sałatkami, ziemniakami oraz potrawami z grilla. Nadaje potrawom wyjątkowy smak oraz aromat.

Prozdrowotne właściwości sumaka

Jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne, to sumak plasuje się praktycznie na samym szczycie listy przypraw. Posiada on właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Doskonale zwalcza stany zapalne skóry oraz objawy przeziębienia. Badania wykazują, że sprawdza się także w profilaktyce chorób serca oraz zwalczaniu bakterii Salmonelli. Regularne spożywanie przyprawy zapobiega niestrawności, bólom brzucha oraz biegunkom.

Podsumowując, sumak mielony to przyprawa z pewnością warta uwagi. Warto ją wykorzystywać w kuchni ze względu na jej liczne prozdrowotne właściwości. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, by przechowywać ją w szczelnym opakowaniu, bowiem potrafi szybko zwietrzeć i stracić smak.