Naturalny sposób na poprawę pamięci i koncentracji – hupercyna

Codziennie niemal każdy z nas stosuje produkty wspomagające funkcjonowanie organizmu w coraz bardziej wymagających czasach. Przykładem może być obecna w każdym domu kawa lub mniej popularna u nas yerba mate. Warto wiedzieć, że istnieje o wiele więcej naturalnych metod wspomagających działanie naszego ciała i umysłu. Jednym z nich jest hupercyna.

Czym jest hupercyna?

Jest substancją pozyskiwaną z rośliny Huperzia Serrata lub w wyniku syntezy chemicznej. Jej wyjątkowe działanie polega na zwiększaniu stężenia acetylocholiny w układzie nerwowym.

Co z tego wynika?

Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem, a więc (jak nazwa wskazuje) substancją przekazującą impulsy nerwowe. W normalnych warunkach jest bardzo szybko rozkładana przez enzym zwany acetylocholinoesterazą. Hupercyna jest antagonistą (hamuje działanie) acetylocholinoesterazy. Prowadzi to do wzrostu stężenia wcześniej wspomnianego neuroprzekaźnika, co przekłada się na sprawniejsze przekazywanie impulsów nerwowych, a co za tym idzie, bardziej wydajną pracę naszego mózgu. Dzięki temu poprawia się nasza pamięć, zdolności kojarzenia faktów, umiejętność skupienia się na zadaniu, a także spowalnia się starzenie naszego mózgu. Hupercyna poprawia więc naszą zdolność do nauki, ale nie tylko, ponieważ również nasze mięśnie potrzebują sprawnie przekazywanych sygnałów, co przekłada się na ich bardziej efektywną pracę. Preparaty z hupercyną przydadzą się więc uczącym się, ale również aktywnym fizycznie. Jej czas działania wynosi nawet 12 godzin, tak więc dawka przyjęta rano będzie działała aż do wieczora. Warto zaznaczyć, że stosowana w zalecanych ilościach nie powoduje efektów ubocznych. Stosowana od dawna w medycynie chińskiej, a u nas coraz bardziej popularna. Na rynku w ostatnim pojawiło się dużo preparatów zawierających w składzie tę niezwykłą substancję chemiczną, więc każda osoba zainteresowana jej właściwościami może sama wypróbować jej działanie. Należy pamiętać jednak, aby wybierać produkty wysokiej jakości, z minimalną zawartością substancji dodatkowych.