Dieta podczas nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze dotyka średnio co trzeciego Polaka po 60. roku życia. Polega ono na podwyższonym ciśnieniu krwi, co oznacza, że siła jej nacisku na ściany tętnic przekracza granicę normy. Jedną z metod leczenia są odpowiednie leki np. tabletki na nadciśnienie, zmiana stylu życia polegająca na redukcji stresu i spędzaniu czasu wolnego na świeżym powietrzu oraz wdrożenie nowych nawyków żywieniowych. Co powinno się jeść, a czego koniecznie trzeba unikać, gdy doskwiera wysokie ciśnienie?

Pożegnanie z solą

Badania wykazały, że spożywanie dużej ilości soli podnosi ciśnienie. I nie chodzi tutaj tylko o białą przyprawę dodawaną do zup lub którą posypuje się pomidory. Sól zawarta jest również w gotowych produktach i przetworzonej żywności. Należy więc ich unikać oraz czytać etykiety ze składem. Jeśli już dojdzie do sytuacji, w której nieopatrznie spożyje się dużą ilość soli, jej negatywny wpływ na ciśnienie tętnicze może ograniczyć potas.

Żegnajcie słodycze

Przy nadciśnieniu należy zrezygnować również z:

  • pełnego mleka;
  • żółtego sera;
  • tłustego mięsa;
  • fast foodów;
  • wędzonych ryb;
  • żywności konserwowanej.

Wielbiciele słodkich przekąsek, którzy mają nieunormowane ciśnienie, powinni na zawsze się z nimi pożegnać. Bogate ilości fruktozy i glukozy w słodyczach powodują skok ciśnienia zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego. Cukier jest również jednym ze składników występujących w jogurtach, czy płatkach śniadaniowych.

Produkty obniżające ciśnienie

Dobrym pomysłem jest sporządzenie listę produktów, które znacznie obniżają ciśnienie. Spis powinien uwzględniać warzywa i owoce. Które z nich sprawiają, że krew naciska słabiej na tętnice? Wśród warzyw obniżających ciśnienie znalazły się m.in.: buraki, pomidory, pietruszka, szpinak, kapusta pekińska, kalafior, cebula, rzodkiewka. W grupie owoców zaś: cytryna, żurawina oraz aronia.

Czasami można uniknąć faszerowania się tabletkami na nadciśnienie. Wystarczy ograniczenie spożywania pewnych składników oraz całkowita eliminacja niektórych produktów.