czopki

Czopki – leki warte uwagi

Obecnie producenci leków przywiązują dużą wagę nie tylko do ich skuteczności, ale też atrakcyjnego stosowania, stąd nierzadko mają one formę płynów o przyjemnym smaku, sprayów czy nawet słodyczy. Czopki do przyjemnych w stosowaniu środków nie należą, jednak nie warto z nich rezygnować, gdyż mają one właściwości, jakich nie da się zastąpić.

Czopki nie tylko dla dzieci

Tego rodzaju preparaty, aplikowane doodbytniczo, kojarzone są zazwyczaj z najmłodszymi dziećmi. W przeszłości były praktycznie jedynym sposobem na ból, a zwłaszcza na gorączkę, w przypadku tych maluchów, które nie potrafiły jeszcze połykać tabletek. Obecnie alternatywą dla czopków wydają się być silnie skoncentrowane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w płynie, które podaje się w tak małej dawce, że nawet niemowlęciu jej przełknięcie nie sprawia trudności. Takie leki są na pewno bardzo atrakcyjne, jednak czopki mają nad nimi tę przewagę, że, aplikowane doodbytniczo, zaczynają działać praktycznie błyskawicznie. Wynika to z tego, że wszelkie substancje z jelita grubego są szybko wchłaniane do organizmu.

Poza tym taka aplikacja jest bezpieczniejsza. Pozwala ominąć układ pokarmowy, dla którego leki wcale nie są obojętne, zwłaszcza gdy stosuje się je częściej. O sięgnięciu po czopki przeciwbólowe powinni więc pomyśleć także dorośli, którzy ze względu na swe problemy zdrowotne muszą często sięgać po preparaty przeciwbólowe. Stosowanie czopków na pewno będzie bezpieczniejsze, a także pozwoli dużo szybciej poczuć ulgę.