ziola na sen

Które zioła mają pozytywny wpływ na sen?

Obecnie wiele osób cierpi na problemy ze snem. Aby ułatwić zasypianie oraz poprawić jakość snu, można sięgnąć po zioła na sen, które są naturalnymi produktami leczniczymi. Warto dowiedzieć się, które z nich poprawią komfort snu.

Które zioła stosuje się w przypadku zaburzeń snu?

Najczęściej polecane zioła na sen to:

  • korzeń kozłka lekarskiego
  • liść melisy
  • kwiat lawendy
  • szyszki chmielu
  • ziele męczennicy
  • kwiatostan rumianku

Stosowane są one pojedynczo jako zioła do zaparzania lub jako mieszanki. Istnieją także preparaty w postaci tabletek lub kapsułek, zawierające wyciągi z ziół na sen. Napary z ziół należy przygotować w następujący sposób: odważoną ilość surowca lub gotową torebkę z ziołami należy umieścić np. w filiżance, zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut, a następnie wypić płyn zaraz po przygotowaniu.

Działanie ziół używanych w problemach ze snem

ziola na sen

Mają działanie uspokajające i przeciwlękowe. Dodatkowo zmniejszają odczuwanie stresu oraz napięcia, przez co pozytywnie wpływają na proces zasypiania oraz sen. Pomagają się zrelaksować i wyciszyć, co umożliwia spokojny i zdrowy sen, który zapewnia organizmowi właściwą regenerację oraz energię następnego dnia. Nie powodują uzależnienia, dlatego można je stosować przez dłuższy czas.

Zioła na sen są pomocne w trudnościach z zasypianiem oraz częstych wybudzeniach w nocy. W zależności od tego, jaka forma podania jest preferowana, można stosować je jako gorący napar albo zażywać w postaci tabletek lub kapsułek. Stanowią one naturalną i bezpieczniejszą alternatywę dla syntetycznych leków stosowanych w zaburzeniach snu.