pulsoksymetr

Pulsoksymetr – co warto o nim wiedzieć?

Pulsoksymetr jest urządzeniem elektronicznym służącym do mierzenia poziomu nasycenia krwi tlenem czyli saturacji. Dodatkowo mierzy on również puls, czyli częstotliwość pracy serca. Urządzenia te są standardowo wykorzystywane podczas opieki nad pacjentem w karetkach i szpitalach. Sprzęt taki jest coraz częściej wykorzystywany również w warunkach domowych, ze względu na prostotę obsługi i szybkość odczytu.

Jak działa pulsoksymetr i jak z niego korzystać?

Urządzenie działa na zasadzie pulsoksymetrii polegającej na emisji światła o różnej długości fal: 660 nm (światła czerwonego) i 940 nm ( światła podczerwonego).Hemoglobina pochłania długości fal w różnym stopniu, w zależności od tego czy transportuje ona tlen czy też nie. Na podstawie różnic w pochłanianiu promieniowania przez hemoglobinę, urządzenie oblicza stopień jej nasycenia tlenem. 

Jak czytać wyniki? Otrzymywane są one w procentach. Prawidłowy poziom saturacji krwi powinien wynosić pomiędzy 95 a 99 procent. Wynik poniżej 94 procent może oznaczać niedotlenienie. Korzystanie z pulsykometru napalcowego medycznego jest bardzo proste, wystarczy umieścić go na palcu wskazującym lub środkowym, paznokciem do góry.

Pulsoksymetr, dla kogo będzie pomocny, jak wybrać odpowiedni?

pulsoksymetr

Pulsoksymetr jest urządzeniem najczęściej stosowanym przy pacjentach z:

  • chorobami układu sercowo-naczyniowego
  • chorobami układu oddechowego
  • nadciśnieniem 
  • cukrzycą

Pulsoksymetr dla seniora, chorującego przewlekle i wymagającego stałej opieki również będzie doskonałym wyborem. Jednak jaki wybrać?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pulsykometrów:

  • pulsoksymetr napalcowy – nakłada się go na palec badanej osoby, przeznaczony jest do stosowania w warunkach poza szpitalnych (w domu ,pracy, podróży).
  • pulsoksymetr stacjonarny-  stosowany głównie w placówkach medycznych, posiada dodatkowe funkcje m.in. wykonuje pomiar ciśnienia, oddechu. Nakładać go można na palec lub małżowinę uszną.

Przy zakupie pulsoksymetru warto zwrócić uwagę na jego funkcje, rodzaj zasilania i dokładność pomiarów. Ważne by produkt posiadał atest i był wyrobem medycznym, dlatego warto zdecydować się na zakup ze sprawdzonego sklepu z branży medycznej, np. MegaMedic.