stabilizator na kostkę

Jak wybrać ortezę stawu skokowego?

Sportowcy podczas uprawiania swoich dyscyplin są często narażeni na różnego rodzaju kontuzje a w tym między innymi na urazy stawu skokowego. W przypadku zerwania ścięgien, skręcenia czy nawet złamania, niezwykle istotne, oprócz odpowiedniego procesu rehabilitacyjnego, odpowiednie usztywnienie stawu. Do tego właśnie służy orteza stawu skokowego. Jakie są jej pozostałe funkcje i jak wybrać taką, która będzie dobrze służyła.

Jak działa orteza?

Główne działanie ortezy, lub inaczej stabilizatora opiera się właśnie o stabilizację i unieruchomienie kontuzjowanego stawu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko odnowienia kontuzji. Ponadto, orteza często jest stosowana w ramach działań profilaktycznych.

Orteza stawu skokowego a urazy

W ramach tej części nogi występują trzy główne typu urazów gdzie możemy zastosować ortezę stabilizującą na kostkę, taką jak ta. Są to:

  • zwichniecie — uszkodzenie torebki stawowej objawia się bólem i opuchlizną, które uniemożliwiają swobodne chodzenie
  • skręcenie — naderwanie lub całkowite zerwanie więzadeł 
  • złamanie — najczęściej złamanie w piszczelu, czasem w kości strzałkowej

Jak wybrać ortezę?

stabilizator na kostkę

Odpowiedni dobór ortezy jest niezwykle istotny. Zły czy niestaranny wybór, w kontekście dłuższego użytkowania, może skutkować m.in. pogłębieniem kontuzji. Dlatego też tak istotne jest, aby dokonać odpowiedniego wyboru. W tym celu najskuteczniej skontaktować się z lekarzem ortopedą. Dzięki jego pomocy łatwiej i skuteczniej uda się dobrać odpowiednie usztywnienie stawu skokowego. Jest tak, ponieważ ortezy na staw skokowy, paradoksalnie, znacząco, różnią się od siebie. 

W związku z tym wyróżnia się trzy podstawowe typy ortez stawu skokowego:

  • sztywne — przeznaczone głównie dla sportowców — leczenie poważnych kontuzji
  • półsztywne — używane pod koniec leczenia
  • miękkie — zarezerwowane głównie dla seniorów, osób starszych

Okazuje się więc, że wybranie odpowiedniej ortezy, nie jest prostą sprawą i ze względu, na złożoność tematu, lepiej skontaktować się ze specjalistą.